Варакин і Селіванов

Варакин і Селіванов - це ... Що таке Варакин і Селіванов?
Варакин і Селіванов - кріпосні люди Строганова, рятівники Пермського краю від лих, які загрожували останньому під час Пугачевского бунту. - У 1773 році, коли Пугачов діяв ще в південних частинах Уралу, південна частина Пермської губернії приведена була в неспокійний рух татарами численних селищ по сусідству з р Осій. Тулвенскіе татари, в Осінському повіті, перш інших кинулися на грабежі і розбої. Це повстання загрожувало страшними лихами, так як навіть в головному місті краю, Кунгуре, крім штатної команди з 20 - 50 старих і калік солдатів, не було ніяких засобів до захисту. У цей час Варакин і Селіванов, колишні управителями вотчин, а також мідних, залізних і соляних заводів баронес Строганових і княгинь Голіциної і Шаховської, що мали кожен у своєму віданні по 13000 душ селян, енергійно взялися за справу оборони краю. У підвідомчому їм краї, що простягалася по прямій лінії на 350 верст, більш ніж в 30 селищах вони сповістили народ і духовенство про небезпеку і запрошували всіх до оборони. Небезпека збільшилася, коли пройшли чутки про облогу Оренбурга і можливості з'єднання сибірських інородческіх орд з тулвенскімі татарами. Так як між місцевими жителями багато було мисливців, які мали гвинтівками, то Варакин і Селіванов розпорядилися складанням іменних списків, у кого і яке є зброя; на заводах почали готувати луки, стріли, списи, шаблі, гармати, ядра, картеч; з майстрових Нитвенского і Південно-Камського заводів склали перше ополчення.Головне селище, Верхнемулінское, і два згаданих заводу були приведені в оборонне становище. Татари хотіли перш взяти Верхнемулінское, щоб прорватися в середину вотчин і розграбувати колишній казенний завод Ягошіхінскій, на місці нинішньої Пермі. Зграя людина у 100 підступила до Верхнемулінскому, але була відбита; це підбадьорило жителів. На наступний ранок Варакин і Селіванов від 1000 ратників вдало переслідували нападників. Кунгур підбадьорився і почав озброюватися; на прохання жителів його, Варакин і Селіванов прислали їм на допомогу кілька сот своїх людей. Тижня через чотири отримано було звістка, що татари оволоділи селом Біляївським і загрожують Очусскому і Нитвенскому заводам. В., у якого перебувало село, відправився туди з 600 кінних ратників, захопив розбійницький пікет і очистив Бєляєвське. Тижнів через два було отримано звістку, що тулвенскіе татари знову мають намір опанувати Біляївським. З 170 кращих кінних стрільців і двома невеликими гарматами на санях, Варакин негайно відправився в шлях. Незважаючи на нерівність сил, Варакин поспішав своїх ратників і пустив їх у справу; битва тривала до полудня, але залишається невирішеним. Захисники Біляївського виявилися у великій небезпеці, тим більше, що почав відчуватися брак в поросі. Тоді Варакин, під сильним вогнем, написав записку Селіванова, сповіщаючи його про своє критичне становище; посланий їм ратник, під прикриттям кількох стрільців, дістався до найближчого лісу, звідки благополучно доставив записку за призначенням. Битва тривала, поки Селіванов не з'явився за допомогою; спільними силами вони розсіяли ворога. Це було в лютому 1774 р Про це негайно сповіщені були жителі Кунгура і навколишніх місць, і на інший день по приході Селіванова на захист Біляївського з заводів і інших селищ зібралося до 1800 чоловік.4000 татар на лижах знову напали на Бєляєвське, захисники якого відбили напад, але, не володіючи лижами, не могли переслідувати нападників. Незабаром було отримано звістку, що Пугачов, розбитий під Татищевій фортецею, пробирається до Камі. Дійсно, він напав на перший-ліпший йому місто Осу, захисниками якого виявилися тільки ратники Варакина і рота регулярного війська під начальством майора Скріпіцин. В продовження 7 днів майор відбивав все напади Пугачова, який тільки по скоєному виснаженні у обложених пороху опанував містом і пограбував його. Від Оси Пугачов пішов до Казані, і в Пермському краї мало-помалу оселилася спокій. Всі ці відомості повідомлені, в 1812 р, в щомісячне видання "Вулик" (частина iII, 218 - 245). А. Екземплярський.